Kahveler / Kahvenin Tarihçesi

Kahve tarımının kökeni birçok renkli efsaneye dayanır. Bunlardan en yaygını şöyle bilinir: 3. yüzyılda, Kaldi adında Etiyopyalı bir keçi çobanı, keçilerinin uyarıcı kırmızı kahve çekirdeklerini yedikten sonra ufak çocuklar gibi davrandığını ve çok daha enerjik olduğunu fark etmiş ve böylece kahveyi keşfetmiştir.

Arap kökenleri

İlk ticari kahve tarımı 15. yüzyılda Arabistan’da başlamıştır. Kahve çekirdekleri ve bitkileri Mısır, Suriye ve Türkiye’ye, kahvenin “Arap Şarabı” olarak bilinen istikametine doğru yolunu bulmuştur.

Arabistan’dan dünyaya…

Kahvenin keşfinden sonra umumi kahvehaneler, Orta Doğu’daki her şehirde açılmaya başladı. Kısa süre içinde kahve çekirdeklerinin nakliyesi Avrupa’ya ulaştı ve kahvenin popülaritesi hızla yayıldı.
17. yüzyılın sonlarıyla birlikte, kahvehaneler yoğun ticari eğilimlerini Avusturya, Fransa, Almanya, Hollanda ve İngiltere üzerine yöneltti. Hollandalılar, Uzak Doğu’da kahve yetiştirmeye başladı, İngiltere ve Fransa da bu akıma uydu ve kolonilerine kahveyi sundu.
18. yüzyılda, misyonerler, tüccarlar ve koloniciler kahveyi Orta ve Güney Amerika’ya götürdüler. Doğal çevresi kahve tarımı için ideal bir yer olduğunu gösterdi ve kahve yetiştiriciliği hızla arttı. 1800’lerin sonlarına doğru kahve, özellikle gelişmekte olan ülkelerde, dünyanın önde gelen ihraç ürünlerinden biri haline geldi.

Kahvenin bugünü

Bugün kahve, dünyanın en büyük ticari hammaddelerinden biridir ve ilk sıradaki petrolün takipçisidir. Kahve ticaretinin değeri her yıl, temelde yetiştirildiği gelişmekte olan ülkeler ve tüketildiği sanayileşmiş ülkeler arasında, 12 milyar dolardan fazla gerçekleşiyor.
Kahve fiyatı oldukça değişkendir. Kahve tarım hammaddesi olmasından dolayı, iklim koşullarının değişimiyle gelen talep de farklılık sorunu yaşıyor. Dünyanın en fazla kahve çekirdeği üretimi Güney ve Orta Amerika, Asya ve Afrika’da yapılıyor.
Kahve, sudan sonra dünya genelinde en çok tüketilen ikinci içecek. Kahve kişinin kendini yenilemesini ve güne devam etmesini sağlayan önemli bir unsur. Kahve; bir mola, rahatlamak ve kendimizi ifade etmek, başkalarıyla birlikte bir anı paylaşmak anlamına gelebiliyor.