GIDA ETİKETLERİNDE BULUNAN DOĞAL TERİMİ NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

 

Açıkta satılan, kimliksiz gıdaların doğal olup olmadığını anlaşılamazken; ambalajlı gıdaların doğal olup olmadığı gıda etiketlerine bakarak anlaşılmaktadır.

 

Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketici Bilgilendirme Yönetmeliği Hakkındaki Kılavuza göre bir gıdada doğal beyanının yazılabilmesi için tek bir bileşenden oluşması, katkı maddesi, aroma vb. ilave bileşenler içermemesi gerekmektedir. Ancak gıdanın üretimine neden olan kültür ve enzimle bu kapsamın dışındadır. Örneğin yoğurt üretiminde kullanılan starter kültür ürün oluşumu için elzemdir. Tek bir bileşen içermesinin yanında fiziksel, enzimatik veya mikrobiyolojik işlemler dışında herhangi bir işleme tabi tutulmamış, bitki, algler, mantar, hayvan, mikroorganizma veya mineral kaynaklı olan ve doğal yapısında önemli bir değişikliğe sebep olacak herhangi bir işlem uygulanmamış gıdalar olmalıdır.

 

Gerekli koşulları karşıladığı takdirde pastörize süt, UHT süt, siyah çay, bitki çayları, yumurta, bal, kahve, taze ve kurutulmuş, dondurulmuş meyve-sebze, yoğurt, natürel sızma zeytinyağı vb. ürünler örnek verilebilir.

 

 

Eğer ki bir ürün tek bir bileşenden oluşmuyor ama tüm bileşenleri doğal ise “Doğal bileşenlerden üretilmiştir”, “Doğal bileşenler kullanılmıştır” vb. ifadeler kullanılabilir. Bu durumda ‘doğal’ kelimesi punto, renk, yerleşim, vb. vurgulama yöntemleri vasıtasıyla tek başına ön plana çıkarılmamalı, kullanılan ifadenin tümü aynı renk, aynı punto, aynı yazı karakterinde olacak şekilde belirtilmelidir.  Örneğin bergamot aromalı bitki çayının bergamot aroması, doğal ve bitki çayı kılavuz şartlarını sağlıyorsa bu beyanlar verilebilmektedir. Ancak birden çok bileşenin bir bileşeni doğal ise bu ifadeler kullanılamamaktadır. Çilekli kekteki çilekler doğal olsa dahi doğal çilekli kek vb. ifadeler beyan edilemez.

 

Doğal teriminin kullanılabileceği tüm gıdaların bu bölümde belirlenen koşulları karşılaması beklendiğinden, “%100 doğal”, “gerçek doğal”, “hakiki doğal”, “en doğal” vb. ifadeler kullanılamaz.

 

 

KAYNAK: https://kms.kaysis.gov.tr/Home/Goster/176969?AspxAutoDetectCookieSupport=1