BİTKİSEL BAZLI GIDALARIN ÖNÜ AÇILMALI

 

Hem sağlıklı yaşamı hem de sürdürülebilirliği desteklemesiyle bitkisel bazlı gıdalara yönelim her geçen gün daha çok artıyor. Bitkisel bazlı gıdaların, gezegen dostu bir yaşam biçimini desteklediğini ifade eden MÜMSAD Yönetim Kurulu Başkanı, Gıda Mühendisi Ebru Akdağ, bitkisel bazlı gıdaların, karbon emisyonu salınımın azaltılması ve doğal kaynakların korunması açısından avantajlı olduğuna dikkat çekiyor.

 

“Hayvansal ürünlerin bitkisel alternatifleri artıyor’’

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de son yıllarda bitkisel bazlı ürün çeşitliliğinin arttığını söyleyen Akdağ, “Bitkisel bazlı gıdalar özellikle Avrupa ve ABD’de büyük ilgi görüyor. Ülkemizdeki tüketicilerin bu yöndeki talepleri de giderek artıyor. İnsanlar günümüzde sağlıklı yaşam, doğal kaynakları ve çevreyi koruma, hayvan refahı gibi çeşitli sebeplerle bitkisel bazlı gıdalara yöneliyor. Dahası içinde bulunduğumuz bu dönemde iklim ve gıda krizi çanları çalıyor. Bunlara yönelik atılması gereken çözüm adımları arasında bitkisel bazlı gıda üretimi ve çeşitliliğinin arttırılması da yer alıyor.’’

“Bitkisel bazlı gıdaların önü açılmalı”

Bitkisel bazlı gıdalarda çeşitliliğin artmakta olduğunu işaret eden Akdağ, “Bitkisel bazlı beslenmede; meyveler, sebzeler, tahıllar (yulaf, arpa vb.), baklagiller ve bitkisel yağlar (zeytinyağı, ayçiçek yağı, mısır yağı, margarin vb.) gibi birçok seçenek yer alıyor. Bunlara et, süt, peynir gibi hayvansal gıdaların bitkisel alternatifleri de ekleniyor. Bitkisel bazlı gıdalara talep arttıkça, bu alanda inovasyon, yeni ürün geliştirme ve yatırımlar da artıyor. Geleceğin gıdalarının başında gezegenimizin ve insanların sağlığına olumlu etkide bulunabilecek bitkisel bazlı gıdalar yer alıyor. Ancak henüz bunlara yönelik yasal düzenlemenin hazırlanmamış oluşu, ürün çeşitlendirme ve inovasyonunun önünü kapıyor. Bu durum gıda sektöründeki gelişimi frenlediği gibi, bitkisel bazlı gıdalarla beslenmek isteyen tüketicilerin de seçeneklerini daraltıyor. Buna yönelik çalışmaların başlatılması çağrısında bulunuyoruz ve çalışmalara katkıda bulunmaktan mutluluk duyacağımızın altını çiziyoruz.” dedi.

 

 

HABERİN BASIN YANSIMALARI: Gazete Ekonomi

Gazete Vatan