Dünya Gıda Günü Konferansı KKTC'de Yapıldı

 

MÜMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Akdağ:

 

“Gıda israfı konusunda her kesimin alabileceği etkili önlemler var”

 

Dünya Gıda Günü, “Kimseyi Geride Bırakma” temasıyla kutlanmaya devam ediyor. 18 Ekim günü Lefkoşa’da düzenlenen Dünya Gıda Günü Konferansı’nda, küresel gıda krizinin boyutları ele alındı. MÜMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ebru Akdağ, “Dünya nüfusu artmaya devam ederken, mücadelemiz nasıl daha fazla gıda yetiştireceğimizle ilgili olmamalı. Hedef, gıda israfını ve kaybını azaltmak, sürdürülebilir ve besleyiciliği yüksek gıdalar üretmek olmalı”” dedi.

 

Gıda Mühendisleri Odası (GMO) ile Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO), Dünya Gıda Günü kapsamında 18 Ekim günü KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da Dünya Gıda Günü Konferansı düzenledi. Küresel gıda krizinin masaya yatırıldığı konferansta, yeterli ve besleyici gıdaya düzenli erişilebilecek dünya inşa etmek gerektiğini vurgulandı.

Açılış konuşmalarını Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Dr. Beste Oymen, Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Erkut Uluçam, KKTC Sağlık Bakanı İzlem Gürçağ Altuğra ve KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz’un yaptığı konferansın konuşmacıları arasında Mutfak Ürünleri ve Margarin Sanayicileri Derneği (MÜMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı, Gıda Mühendisi Ebru Akdağ da yer aldı. Akdağ, konferansta yaptığı “Gıda Yanılgısı ve Bilimsel Perspektif” başlıklı konuşmasında, gıda güvenliği ve israfla mücadelenin önemine dikkat çekti.

 

“Dünya çapında üretilen gıdanın yüzde 14'ü hasattan sonra kayboluyor”

Bu yıl “Kimseyi Geride Bırakma” teması ile kutlanan Dünya Gıda Günü’nde, var olan sorunlara karşı farkındalık yaratmanın her geçen gün daha çok önem kazandığını vurgulayan Ebru Akdağ, gıda kriziyle mücadelede en önemli adımın israfın önüne geçmek olduğunu ifade etti. Akdağ, şunları söyledi: “Dünya çapında üretilen gıdanın yaklaşık yüzde 14'ü hasattan sonra kaybolurken, tahminen yüzde 17'si de perakende ve tüketim düzeyinde israf ediliyor. Gıda kaybı ve israfı, toplam küresel sera gazlarının yüzde 8-10'unu oluşturuyor. 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi, perakende ve tüketici seviyelerinde kişi başına düşen küresel gıda israfını yarıya indirmeyi, üretim ve tedarik zincirleri boyunca gıda kayıplarını azaltmayı gerektiriyor. Dünya çapında tahminen 3,1 milyar insanın sağlıklı bir diyete erişimi yok ve yaklaşık 828 milyon insan aç kalıyor. Tüm bunlar, gıda kaybını ve israfını azaltmak için acilen harekete geçme ihtiyacı olduğu anlamına geliyor. Dünya nüfusu artmaya devam ederken, mücadelemiz nasıl daha fazla gıda yetiştireceğimizle ilgili olmamalı. Hedef, gıda israfını ve kaybını azaltmak, sürdürülebilir ve besleyiciliği yüksek gıdalar üretmek olmalı.”

 

“Yapıcı ve kalıcı adımlar atarak çözüme ulaşabiliriz”

Gıda israfı konusunda her kesimin alabileceği etkili önlemler olduğunu hatırlatan Ebru Akdağ, sözlerini şöyle tamamladı: “Gıda güvenliği ile ilgili üzerinde durulması gereken önemli sorunlar var. Gıda israfını azaltmak için üzerimize düşeni yapmalıyız. Biz güçlü bir ülkeyiz. Yapıcı ve kalıcı adımlar atarak çözüme ulaşabiliriz. Tarımsal üretimin artırılması, gıda israfının azaltılmasıyla, sera gazı emisyonlarının düşürüp, arazi dönüşümü ve kirlilik yoluyla doğanın tahribatını yavaşlatabiliriz. Bireysel olarak alınabilecek etkili yöntemler de var. Örneğin alışverişe listeyle çıkmak, sadece ihtiyaçlarımızı satın almak ve açken alışveriş yapmamak, gereksiz tüketimin önüne geçecektir. Etiket bilgilerini kontrol etmek, soğuk raf ürünlerini alışverişin sonuna bırakmak, porsiyonlarımızı küçültmek, gıdaları uygun koşullarda saklamak gibi uygulamalarla israfı azaltabiliriz.”